Jak obniżyć koszty za ogrzewanie?

Posiadasz duży dom? Jeśli tak, to z pewnością masz świadomość ile kosztuje utrzymanie go. Nie jest to mały wydatek, ponieważ im dom jest większy, tym gorzej dla naszego portfela. Jednak bez względu na wielkość budynku, musimy go ocieplić, ogrzać, doprowadzić do niego wodą itp. jest to bardzo ważne, gdyż w dzisiejszych czasach, nie da się funkcjonować bez dostępu do Internetu, a co dopiero be3z bieżącej wody czy prądu.

To, jaki piec i kocioł wybierzemy zależy od nas lub od naszego portfela, który może nam pozwolić na większy lub mniejszy wydatek. Zazwyczaj jednak kierujemy się radami znajomych, którzy posiadają już ogrzewanie i to oni są głównym źródłem informacji dotyczących naszego ogrzewania centralnego. Nie zawsze są to jednak dobre rady, ponieważ każdy ma inny gust, a także nie każdego stać na to, na co mogą sobie pozwolić przyjaciele. Dlatego też, musimy sami zdecydować i świadomie wybrać. Trzeba pamiętać, że kupno pieca, to dopiero początek. Do tego dochodzi jeszcze opał, za który także trzeba płacić, a także konserwacja pieca. Najlepiej, wybierać takie ogrzewanie, które nie będzie drogie przy kupnie oraz w utrzymaniu.

Akumulatory ciepła

Coraz częściej spotykamy się w domach jednorodzinnych z akumulatorami ciepła. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, ponieważ sprawia, że nie musimy się obawiać o poranny chłód w domu czy tez zimnymi pokojami, kiedy wracamy z pracy i nie chce nam się od razu iść palić w kotle. Jak wygląda cenowo traki akumulator?

Spotykamy je także pod nazwą buforów ciepła. Posiadają one zdolność do magazynowania ciepła, które zbierane jest z różnych jego źródeł. Są to miedzy innymi: kolektory słoneczne, kominki, kotły na paliwa stałe. Ciepło, które zostało zgromadzone przez bufor, jest w odpowiednim momencie uwalniane tam, gdzie jest go zbyt mało. Dociera ono do grzejników, ogrzewania podłogowego itp. akumulatory są bardzo funkcjonale oraz praktyczne, posiadając takie, nawet, jeśli nie palimy zbyt długo w piecu, to mamy ciepłą wodę nawet na kilka dni. Czy trzeba mieć do tego nowoczesny kocioł i piec? Nie koniecznie, bufory są dostępne także dla tych, których instalacja nie jest pierwszej młodości. W tym przypadku, po prostu rozbudowujemy istniejącą już instalacje.  

Jak to wygląda cenowo?

Niestety, jak to zwykle bywa, aby zaoszczędzić trzeba najpierw wydać trochę pieniędzy. Według ekspertów nasze wydatki w ciągu użytkowania mogą wzrosnąć o około 15%. Wszystko jednak zależy od tego, jaką moc posiada kotłownia oraz od tego, jak dużo ciepła jest nam potrzebne. Jednakże, po upływie trzech lat, wszelkie koszty się nam zwracają. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *