Węglowe czy gazowe – jaki sposób ogrzewania wybrać lub na jaki zmienić?

Posiadasz dom? Jeśli tak, to z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób go ogrzać na zimę. Wiadomo, że Ci, co mieszkają w blokach lub wynajmują domki, nie maja takiego problemu, ponieważ pod względem ogrzewania, decyzja nie należała do nich. Jednak Ci, co zamieszkują w domach, muszą nieco się zastanowić.

Nie tylko w sytuacji, kiedy poszukujemy pierwszego pieca, trzeba przemyśleć za i przeciw dla każdego rodzaju, ale także w przypadku, kiedy wymieniamy stary na nowy. Ten problem, doskwiera szczególnie w tedy, kiedy zbliża się zima, a nie ma jak ogrzać domu. W lecie, możemy sobie pozwolić na chwilowy brak, ponieważ jest ciepło i nie dochodzi do takich temperatur, jakie towarzyszą nam np. w lutym. Dlatego też, jeżeli ogrzewania nie posiadamy, musimy szybko podjąć decyzję, co w związku z kupnem nowego lub wymianą.

Z pewnością, zastanawiasz się czy wybrać ogrzewanie węglowe czy gazowe. W Polsce, przeważa liczba osób, które używają węgla. Jednak coraz częściej słyszymy o problemie dość niskiej emisji tego sytemu ogrzewania. Zastanawiasz się jak w takim razie możesz wymienić swój dotychczasowy kocioł na gazowy i jak to zrobić? Na szczęście ten artykuł rozwiąże problem w ww. kwestii. Dlatego też zapoznaj się z nim, aby wiedzieć, co i jak.

Opłacalność gazowego ogrzewania

Zastanawiałeś się, dlaczego to akurat gaz został wybrany na zamiennik węgla? Dlatego, że w spalinach pochodzących z kotłów gazowych nie znajdziemy pyłów oraz substancji, które szkodzą naszemu zdrowiu. Jednak dym, który powstaje w wyniku spalania węgla takie związki zawiera. Jest to również znacznie mniej kosztowne niż korzystanie z oleju opałowego. Jeszcze bardziej tańsze jest ten sposób od korzystania z ciekłego propanu czy energii elektrycznej.

Dodatkowym atutem ogrzewania gazowego jest koszt kotła, który jest stosunkowo niewysoki. Jeśli doliczymy do tego wydatek na eksploatację w przeciągu kilku bądź kilkunastu lat to zdamy sobie spraw, że opłaty są znacznie niższe niż w przypadku wydawania za jednym zamachem mnóstwa pieniędzy na urządzenia, które wykorzystują energię z odnawialnych źródeł.

Kiedy możemy przerobić ogrzewanie?

Z pewnością znajdą się takie osoby, które pomyślą, że najlepiej byłoby do starego kotła, który jest na węgiel dodać tylko palnik gazowy. Nam tez się to wyda najlepszym rozwiązaniem, bo nie musimy wtedy przerabiać całej instalacji. Większość kotłów jest tak skonstruowanych, że zamontowanie palnika jest w nich możliwe. Jednak kotły na węgiel są opracowane z myślą spalania w nich węgla, a nie montowania palnika gazowego. Jeśli więc zamierzamy tak zrobić, musimy się upewnić czy nasz kocioł na to pozwala. Najlepiej, więc skonsultować się z osobą, która jest w tej dziedzinie specjalistą.  

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *