Sterowanie ogrzewaniem -termostaty i regulatory pogodowe

Każdy, kto jest właścicielem domu, wie jak duże koszty towarzyszą utrzymaniu go. Nie dotyczy to samych rachunków za wodę czy prąd, bo te w przypadku mieszkania w bloku, wcale się szczególnie nie różnią. Znacznie więcej funduszy musimy przekazać na ogrzewanie, które może nas niekiedy dość dużo kosztować. W lecie nie mamy takiego problemu, ponieważ jest ciepło a czasami nawet tak gorąco, że dom służy nam do tego, aby się ochłodzić. Dodatkowo, nie potrzebujemy dużych ilości ciepłej wody, gdyż ogranicza się to do wzięcia prysznica wieczorem i tyle. Dochodzi jeszcze pranie, ale je się zazwyczaj robi ze dwa czy trzy razy w tygodniu.

Zima wypada znacznie ciężej, jeśli chodzi o wydatki. Musimy wtedy nie tylko zaopatrzyć się w ciepłą, a nawet gorącą wodę, ale dodatkowo ocieplić i ogrzać cały dom. Jeśli doprowadzimy do tego, że wyziębną nam mury, to będziemy mieć spory problem z ponownym nagrzaniem ich. W czasie, kiedy jest mróz oraz ziąb na podwórku, to musimy także zadbać o opał, którego potrzebne są dość potężne ilości. Dodatkowo, trzeba również pomyśleć o piecu, który być może jest już w kiepskim stanie lub wymaga naprawy czy wymiany. Najlepiej jest posiadać możliwość kierowania ogrzewaniem, dzięki czemu będziemy mieć możliwość, utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach bez marnowania ciepła.

Termostat kotłowy

Mimo iż, jest to zastaw najtańszy, a także najczęściej spotykany, to niestety nie jest zbyt komfortowy w użytku. Jego zadaniem jest włącznie kotła w momencie, kiedy temperatura wody spadnie w instalacji poniżej skali, która została ustalona. Kiedy z powrotem panuje odpowiednia temperatura, zostaje on wyłączony. Nie jest to jednak system automatyczny, ponieważ w monecie, kiedy robi się za zimno lub zbyt ciepło, sami musimy iść i przestawić i wszystko przestawić. Taka metoda nie jest wygodna, ponieważ trzeba ciągle pilnować temperatury, a dodatkowo, jeśli nie mam nikogo obecnie w domu, to nie jesteśmy w stanie sterować instalacją.

Regulator pokojowy

Nie musimy go sami cały czas ustawiać, ponieważ sam reaguje na wszelkie zmiany temperatury. Nie przeszkadza także nasza nieobecność w domu. Termostat reaguje na zmiany temperatury, która panuje w pomieszczeniu i według dokonanych pomiarów, dopasowuje odpowiedni poziom ciepła. Jest on z kotłem połączony zwykłym przewodem elektrycznym lub korzysta z drogi radiowej. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *